Nem egyszer hallottam már, hogy egy-egy M.A.G.U.S. rendezvényen valaki olyan megközelítéssel találkozik amit korábban csak D&D esetén tapasztalt. És ez sokszor nem éppen hízelgő kritika alapja. Egyszerre szólja le az eredeti D&D-s tapasztalatot és mutat rá arra a tényre, hogy a D&D-re jellemzőhöz hasonló stílusú játékhoz tökéletes lehet az 5. kiadású SRD-re épülő játék, amit a Roll20, a Fantasy Grounds és számos más alkalmazás könnyen támogatna. A hasonló játékoknak viszont van egy jelentős piaca akár online piactereken is, és így lehetne angol nyelvű megjelenés is.
A nyilvánvaló gond, hogy a 3. kiadású OGL-re épülő játék finoman szólva sem lett sikeres és a kedvezőtlen tapasztalatok miatt sok játékos eleve ellenérzésekkel viseltetne egy d20 alapú megoldás iránt. A hagyományos M.A.G.U.S. rendszer újrakiadásának lett volna értelme akár 20. akár 25. évforduló kapcsán, de jelenleg 2020 van. A népszerű első törvénykönyvben több hiba van, mint az első három kiadásban, mégpedig egyszerű okból: A rendszer sok új szabállyal és új varázslattal bővült. És ezek az új elemek sem hibátlanok. De amikor a fegyvereket általában kerülő harcművész több fegyverhez ért, mint a sok fegyverben jártas, és ezzel általános jártasságot szerző fejvadász, az is vitatható elem, mint számos más változtatás is.
De közben Ynev változott. A Summarium felnőttebbnek szánt világképe, Gáspár András számos újabb írása ami a korábban leírtaknak ellent mond, új helyzetet teremtett. Nos helyes-e egy olyan új alapkönyvet kiadni ami a régi képet erősíti meg? Az új játokosok többsége számára ez nem lenne jó megoldás. Szóval a meglévő tartalom újrakiadásával lennének gondok. Persze lehetne szép modern design, több könyv, az eredeti rendszer bővíthető pár kiegészítőből és a későbbi kiadásokból átvett opcionális szabállyal, jól szerkesztve, keretes tartalomként szabálymagyarázatokkal bővítve. S ahol a könyv leírja milyennek ismerik a varázslók a világot, ott a magyarázat közvetlen szabályként is megjelenhetne.
Csakhogy ez nem lenne sem a régi, sem igazán modern. Mindenki számára váltás lenne, de az ÚTK vagy más újabb kiadások kedvelőit nehezen győzné meg, s az új játékosokat ez sem érné el. Nincs egyszerű megoldás. Az 5. kiadású D&D alapjaira való építkezés még ennyire sem lenne egyszerű. A M.A.G.U.S. játékosok között akad aki játszik M.A.G.U.S.-t is és D&D-t is, az ő esetükben is oka van annak, hogy nem D&D-t játszanak Yneven. Ha sok háziszabállyal megy a M.A.G.U.S., akkor a friss d20 system SRD-ből is kiindulhatnának. Aki viszont kerüli a D&D-t annak is lehet erre oka. Ehhez viszont nem árt megérteni, miért sikerült rosszul a korábbi kísérlet.
Alapvetően azért, mert hiába nyúl bárki az SRD-hez, abban akár kasztok, akár varázslatok terén azt látjuk, hogy jóval kevesebb tartalom van benne, mint a D&D-ben, hiszen a kasztokat, fajokat, varázslatokat nem árt, ha a világhoz, játékkoncepcióhoz illően te találod ki. A világ mágikus törvényszerűségeinek megfogalmazásánál a mágiarendszeren is kell fejlesztened, és egyáltalán nem triviális, hogy az eredmény kompatibilis lesz a D&D adott kiadásával. És bár a D&D történetében példul az AD&D 2. kiadáshoz elérhető Players Option: Spells & Magic számos alternatív mágiarendszert kínált és az ottani koncepcióhoz hasonló jól illeszkedhez az 5. kiadású SRDhez is, az eredmény mégis inkompatibilis lenne a D&D-hez készült kalandokkal, kampányokkal, kiegészítőkkel.
Csakhogy a D&D 5. kiadás képzettség listáját és a M.A.G.U.S.-ét összehasonlítva észrevehetjük, hogy a két lista lényegesen különbözik. A többféle képzettség mögött ott van az, hogy sokkal több olyan helyzet kerül elő a játékban amit különféle szakértelmekkel lehet megoldani. A M.A.G.U.S.-ra legalábbis elvben nem lenne jellemző a "2 hét orkmészárlással többet tanultam a mágiáról, mint 20 év varázslóiskolával" helyzet, ami a D&D-ben sajnos elég gyakori. Persze lehet azt mondani, hogy 20 év képzés után valaki mégse legyen első szintű, az első szintű varázsló pedig legyen a kezdő tanonc gyerekként. Kalandozóként magasabb szinten kezdve, kevesebb xp-t adva a D&D-ben is sokminden megoldható, de a képzettségek akkor sem lennének elég hangsúlyosak.
Persze sokmindent át lehet írni, lehet bővíteni, de ez esetben nem egy készen átvehető rendszerről van szó. Ha nincs sok más termékkel kompatibilitás, mert a más mágiarendszer, a több képzettség, máshova helyezett hangsúly miatt nem teljes a kompatibilitás, akkor a meglévő ökoszisztémából kevesbé lehet profitálni. Akinek a D&D 5 tetszik, annak a hasonló átírás nem tetszene. És az tud D&D-t játszani egy erősen alternatív Yneven ahol D&D stílusú kalandok a menők. Aki viszont nem szereti a D&D 5. kiadását, annak sok esetben az átírás túl kevés is lenne.
Ráadásul: piszok sok M.A.G.U.S. játékos aki a legrosszabb D&D kalandok stílusát másolja, éppen azzal akarja magát jobb játékosnak gondolni, mutatni, hogy ő nem D&D-s. Ha nekem gondom van a D&D bármely kiadásával, akkor nem a M.A.G.U.S.-hoz mérem, hanem eszembe jut az ígéret, hogy ez minden régi AD&D és D&D rajongónak készült, és sokszor van olyan AD&D vagy D&D kiadás ami döntően mást tud, mint a D&D 5. Nem többet, nem jobbat kell tudnia, csak mást. És onnan akinek erre a régi verzióban még meglévő de a D&D 5 esetében hiányzó lehetőségekre van igénye okkal mondja azt, hogy számára, a kiadó ígéreteivel ellentétben, a D&D 5. kiadása nem jó, és csalódást kelt. Lehetnek melette okok is.
Tény az, hogy a M.A.G.U.S. a story revolution időszakának gyermeke, ami igyekezett ebben az irányban továbblépni, míg a D&D 3 és a későbbi kiadások éppen ennek az iránynak fordítottak hátat. Az AD&D 2. kiadás végén a Player's Option sorozat, a Ravenloft: Requiem, a Ravenloft: Masque of the Red Death box és pár más kiadvány még épp így a story revolution irányában volt továbblépés az AD&D 2. kiadásához képest. És bár sok szempontból kísérleti rendszerként ezek sem bug mentesek, de sok szempontból jobbak a korábbi kiadásoknál és számos olyan lehetőséget kínálnak amit a későbbi D&D kiadások nem is próbáltak.
És ezeket a kiegészítőket jobbnak is tarthatom sok szempontból a M.A.G.U.S. jelentette irányvonalnál. De ettől még a M.A.G.U.S. sok megoldását pont azért tudná nehezen helyettesíteni az 5. kiadás amiért eme késői AD&D-s megoldások helyettesítésével is nehéz dolga van.