Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

A játék és a szabályok alkotta játékrendszer sok esetben olyan fogalmakat is használ amik megértése nem mindig magától értetődő. Részben azért, mert a köznapi jelentéstől eltérő jelentést is birtokolhatnak (például a dobókocka nem mindig kocka alakú) részben pedig, mert a többi játékrendszer, a piacon elérhető különböző kiadások értelmezésétől is eltérhetünk. Az alapfogalmak megismerése ezért is fontos.

Alapfok: Egy képzettségnek olyan szintje ami a világban "alapfokú" végzettségnek felel meg, az ezzel rendelkező karakter inasként helyezkedhet el a világban.

Alapképzettség: Egyes képzettségek felvételének feltétele, hogy más egyszerűbb képzettségeket a karakter legalább azyonos szinten birtokoljon. 

Alternatív forma: Egy képzettség (vagy varázslat) hatását sokszor nem csak egyetlen módszerrel lehet végrehajtani. Lopakodni mindenki tud, de egyes fejvadászok ugyanezt a hatást a párducmancs technikával, saját "ősi mágikus módszerükkel" érik el. Az alternatív formák jelentős része kasztokhoz vagy fajokhoz tartozó különleges képesség. 

Anyagi sík: olyan létsík ami a földünkhöz hasonló anyagi világot tartalmaz. 

Asztrálsík: Az érzelmek világát tartalmazó létsík. Az anyagi világ számos hatása (hormonok, izgalom) hat az asztrálsíkra.  

Álomsík, Antiss: Az asztrál és mentálsík álmokat érintő területeinek különleges technikákkal együtt, egyetlen világként megélt vetülete. 

Chi: A pszi alkalmazásának ösztönös, tudatalatti módja. Ilyenkor a felhasznált energiára, életerőre is így hivatkoznak. 

Dobókocka, kocka: Dobótest. A K6 a hagyományos 6 lapú dobókockát jelenti. A k10 egy 10 lapő dobótestet, 0 és 9 között folyamatosan számozva, a 0 itt 10-et jelent. A k100 jelenthet akár 100 lapú dobótestet 1 és 100 között számozott oldalakkal, akár annak 2 darab 10 lapú dobótesttel és azok helyiértékével való helyettesítését. Az utóbbi esetben a két darab 0 jelent 100at. 

Elem: Tovább nem bontható, egyetlen rúnával, egyszerű mágikus fogalommal leírható dolog. Például őselemek. 

Elemi erő: Tiszta mágikus energia, a teremtőerő fizikai megjelenési formája. Villám, mozgési energia, stb.

Elemi sík: Olyan létsík ahol valamely őselem az uralkodó. 

Elsődleges képzettség: Olyan képzettség, a játék menetét, a kibontakozó történetet meghatározzák. Az ilyen képzettsségek szintje a karakter számára jelentős hatalmat képvisel. A harci és a mágikus elsődleges képességek kivételével az elsődleges képzettségeknek van alapértékük.

Életerő: Megmondja, hogy a karakter mennyi sérülést képes elviselni. 

Életút játék: Olyan, hosszabb (több alkalmas) játék ami a karakterek élettörténetét fejlődésregényhez hasonlóan feldolgozza. 

Faj: Bár a játék világában ember az uralkodó faj, mégis élnek ott például elfek, törpék és számos más faj is. Ezeknek a fajoknak egy része képes félvér gyermeket is nemzeni, de az ilyen hibridek lehetősége ellenére itt valóban fajokról van szó. 

Felejtés: Bár létezik ilyen nevű mágikus formula is, a Felejtés olyan folyamat 

Harci tartalék: Egy érték ami megmondja, a karakter milyen mértékig képes ellenállni a támadásoknak. Ha elfogy, vagy nem elegendő (tiszta találat) akkor a karakter életerjét csökkenti a sebzés. 

Harmadlagos képzettség: Opcionális szabály. Olyan képzettség ami a játék menetét kevéssé befolyásolja. 

Hatalomszó: Ősi nyelven megfogalmazott mágikus hatalmú szó. 

Hetedkor: Ynev jelenkora. A legtöbb leírt világkép ebben a korszakban játszódik, de Ynev más korszakát is megalkothatóak. 

Hősi Ynev: Olyan világkép ahol a játékosok karakterek lehetnek a világot formáló hősök. Az életút játék kapcsán hagyományosan ajánlott Ynev verzió. Mivel itt nem az irodalom hősei a döntőek, ezért a regények hősei, az ottani történetek nem részei ennek az Ynev verziónak. A játékos karakterek viszont lehetnek a regényhősökhöz hasonlóak, az irodalom és sok régi kiegészítő inspirációként használható. 

Irodalmi Ynev: A regényekből ismert, olykor ellentmondásoktól sem mentes világkép

Játékos Karakter: Egy játékos által irányított, a játék világában élő személyiség. 

Játékrendszer: A játék szabályainak az összessége. 

Jellem: Olyan a karakter értékrendjét, érzelemvilágát leíró, a karakterre jellemző állandó érzelmek, amikhez a játékrendszer különleges hatást rendelhet. (Például varázslatok leírásában)

Kaland, kalandmodul: A játékban megjelenő történet.

Kalandmester: A kalandmester a játék olyan résztvevője aki a Nem Játékos Karaktereket irányítja, szükség esetén ő alkotja meg a kalandot és a vitás helyzetekben döntőbíróként is szolgál. A szerepéről többet tudhatsz meg a példajátékból és a Kalandmesterek Útmutatójáról. A világ törvényeit, az istenek akaratát is többnyire ő testesíti meg a játékban. 

Kalandozó: Azon kiválasztottak egyike akiknek a cselekedeteit a M.A.G.U.S. maga világformáló erőként lejegyzi. Valamilyen mértékben kiválasztott. A kalandozók kiválaszttságának tagadhatatlan jele, hogy veszélyhelyzetben is képesek higgadtan cselekedni, kihasználni a valós tudásukat, ezt nem nyomja el "harcolj vagy menekülj" helyzet. Ezért olykor a náluk nagyobb tudású embereknél jelentősebb harcértékkel rendelkeznek. 

Kalandor: Olyan ember aki kalandokba keveredik, de nem feltétlenül kalandozó, kiválasztott.

Karakter: Egy a játék világában élő szemilyiség. 

Karakterlap: Egy karakter a játékrendszer vagy a Kalandmester által gyakran használt adatait tartalmazó lap. Kitölthető formanyomtatvány vagy kártya is lehet. 

Kaszt: A karakter lényegének olyan része ami jelentős funkcióval bír, és amelynek megerősítése a karaktert különleges képességekkel ruházhatja fel.

Képesség: A karakter adottságait meghatározó érték. Az emberi képességek 2 és 20 között terjednek.

Képzettség: A karakter szerzett tudását meghatározó érték. 

Képzettségpont: A képzettség hatalmát, az elsajátítás nehézségét is mérő mértékegység. Ynev egyik jellemzője, hogy a teremtő akarat uralkodik, a képzettség elsajátítása során a tanulás a teremtő akarat olyan befektetése ami a karaktert valamire képessé teszi. A képzettség hatalma és az elsajátítás nehézsége ezért összefügg. 

Kis Arkánum: Olyan mágiaforma ahol a szükséges teremtő energia a varázslatot végrehajtó hitéből (vallásos hit) és esetleg valamely isten saját teremtő energiájából származik. A varázslat létrejöttéhez a karakter istenének tevékenysége nem szükséges. 

Kör, harci kör: 10 másodperc. 

Köztes fokok: Opcionális szabály. képzettség egy olyan szintje amihez a világban valamely titulus, meghatározott biztos tudás tartozik

Od: A Sötét Ynev és más sötétebb világképekhez tartozó, a manánál töményebb mágikus energia, az elemi erő különleges formája. 

Lényeg: A teremtő akarat olyan része ami a világban valamilyen formában megjelenik. 

Létsík: Párhuzamos valóság ami mágiával megfigyelhető vagy elérhető. 

Litánia: Egyszerűbb, pár szavas, pár mondatos varázslat. 

M.A.G.U.S.: Részben a M.A.G.U.S. szerepjáték, részben pedig a "kalandorok krónikái", a kalandozók tetteit leíró mágikus tulajdonságokkal bíró mű. 

Mana: A termető energia egy olyan formája ami varázslatot, mágikus energiát táplál.

Manaháló: A varázslatok táplálására képes mágikus energia Yneven szabadon is áramlik. Ez az áramlás a manaháló. Az itt elérhető mana sok varázslat számára könnyen elérhető. 

Maximális képzettségpont: A maximális képzettségpont értéke mondja meg, hogy a játékos karakter hány képzettségpontnak megfelelő képzettséggel rendelkezhet. 

Mágiaellenállás: A karakter egy olyan adottsága ami megmondja milyen mértékig képes ellenállni az őt ostromló varázslatoknak. A harci tartalékhoz és a méregellenálláshoz hasonlóan működik

Másodlagos képzettség: Opcionális szabály. Nem minden karakterre jellemző képzettség, ami az elsődleges képzettségeknél kevesebb befolyással van a világra, a történetre. Külön képzettségpontból vásárolható meg. Mivel ezek a játékot csak korlátozott mértékben befolyásolják, ezért ezek feltüntetése opcionális. Ha ezeket nem használjátok, de a karakter koncepciójából, előtörténetéből a Kalandmester tudja nagyjából mire képes a karakter kevesebb munkával tudtok játszani. 

Mentálsík: A teremtő gondolatot leíró sík / síkrész. Ynev mágikus világ, ahol a teremtő akarat megfelelő kifejezései hatnak az anyagi világra. 

Mesterfok: Egy képzettségnek olyan szintje ami a világban a sikeres mestervizsgának felel meg, így a karakter az adott hivatás mestereként az adott hivatás végzésére jogosult. 

Méregellenállás: Elmondja, hogy a karakter milyen hatékonyan képes ellenállni egyes mérgeknek, betegségeknek. A mágiaellenálláshoz és a harci tartalékhoz hasonlóan működik

Morális szabály: A Sötét Ynev világkép esetén nem alkalmazandó szabály. A játékos karakterek kiválasztott kalandozók, Ynev hősei. Sok esetben, ha "meghalnának" a történetet lejegyző szerzetes a történetet mégis a főhös megmenekülésével folytatja, így pedig a lejegyzett krónika hatalmának köszönhetően a játékos karakter is megmenekül. Kalandmesterként, játékosként tiszteld a játékos munkáját amit a karakterébe fektet, és ezért kerüld a karakter indokolatlan megölését. A morális szabály az erre vonatkozó eszköz. 

Mozaik: Más, az adott típusú mozaikmágiához tartozó mozaikokkal korlátlanul kombinálható varázslatrészlet

Mozaikelv: Az egyes varázslatok fix mozaikokra osztására építő megoldás. A használó így az ismert mozaikokból álló keretrendszerből könnyen, gyorsan, biztonságosan alkothat varázslatokat, ám az adott típusú mozaikmágia logikája, az ismert mozaikok korlátozzák. 

Mozaikmágia: A varázslatokat kisebb részekre, úgynevezett mozaikokra, felbontó mágiaforma. A mozaikokból egyes varázslatok az adott típusú mozaikmágia szabályai szerint állíthatóak össze. 

Nagy Arkánum: Olyan mágiaforma ahol a szükséges teremtő energia a varázslatot végrehajtó hitéből (vallásos hit) és valamely isten saját teremtő energiájából származik, és a varázslat létrejöttéhez a karakter istenének tevékenysége szükséges. 

Nem Játékos Karakter: A világ valamely olyan szereplője (élőlény, istenség, stb) amit nem egy játékos, hanem a kalandmester testesít meg. 

NJK Kaszt: Olyan kaszt amelyhez valamely okból kifolyólag csak Nem Játékos Karakter tartozhat. Többnyire azért, mert nem kalandozók, nem kiválasztottak számára elérhető a kaszt, de ritkán azért, mert az adott kasztú karakterrel való játékhoz olyan tudás lehet szükség amit még nem elérhető kiegészítő szabálykönyv tartalmaz majd. 

Nyelvek adománya: Képesség arra, hogy a karakter a gondolatait mágikus hatalmú nyelven ösztönösen megfogalmazza, ezzel azonnal hatalomszótvarázslatot hozzon létre. Ehhez a karakter akár új szavakat, kifejezéseket alkot, amiket az adott nyelvet a nyelvek adománya miatt megismerő ember is megért. Nem mindig beszélt nyelvről van szó, lehet például a művészet olyan formanyelve amihez hosszabb időn át való alkotás is szükséges. A felkészületlen elme számára az ilyen mágikus nyelvekkel való szembesülés veszélyes lehet. 

Pszi: A teremtő akarat és annak hatalmának megnyilvánulása. A mágiához hasonlatos képességeket ad. 

Opcionális szabály: Bár indokolt esetben a szabályrendszer bármely szabályát felülbírálhatja a kalandmester, az opcionális szabályt eleve úgy terveztük, hogy a játékosok (és a kalandmester) meghatározzák kívánják-e használni. 

Őselem: Ynev anyagait nem a modern tudomány által ismert anyagszerkezet jellemzi. Az ottani természeti törvények szerint a teremtő akarat megnyilvánulásai határozzák meg a világot. Az anyagok, tárgyak lényegét a varázslók elemekre, egyszerűbb fogalmakra bontják fel. A hasonló alapfogalmak (pl. tűz, víz, levegő, föld) tiszta anyagi megnyilvánulásait őselemnek tekintjük. Tiszta őselemet az anyagi világban csak mágikus úton lehet fenntartani. 

Ősi nyelv: Olyan mágikus hatalommal bíró nyelv amelyen fogalmazva, és a kimondott szövegbe kellő teremtő akaratot (mágikus energiát) sűrítve a kívánt hatás (ha más, erősebb mágia, vagy mágiaellenálls meg nem akadályozza) létrejön. 

Rituálé: Bonyolultabb, hosszabb idő alatt alkalmazható varázslat. Sokszor előkészületeket is igényel. 

Rúna: Ősi nyelvek önálló jelentéssel rendelkező írásjele. 

Sebesség: Megmondja, hogy egy adott karakter egy kör alatt az adott mozgásformát használva hány méter távolságot tehet meg. 

Sötét Ynev: Yneven többnyire a hősök győznek, az aquirok és más sötét lények legyőzhetőek. A Sötét Ynev világkép ezzel szemben az aquirokat, és sok más ellenfelet félelmetesebbnek mutat be, így horror vagy dark fantasy történetekhez alkalmas. A kapcsolódó opcionális szabályok az ősi nyelveket, hatalomszavakat, a démoni mágiát is megerősítik. 

Szabadmágia: Annak a képessége, hogy a karakter szinte a varázslással egy időben szabadon megtervezhesse a varázslatot. 

Személyes aura: A világ olyan része, ahol a karakter lényege érvényesül, mint döntő teremtőerő. 

Szerencse kártya: A Második Esély rendszerében a dobókockát kártyákkal is lehet helyettesíteni. Akár hagyományos kártyalapok, akár speciális kártyalapok használhatóak. Sok szabály ezekre épít.

Szint: A karakter hatalmának a fokmérője. A hagyományos rendszer számmal jellemezte. A Második Esély rendszerében számos szintnek neve, és konrkét jelentése van.

Szintlépés: A karakter szintjének, hatalmának növekedése. 

Tapasztalati pont: A karakterek fejlődésére vonatkozó hagyományos rendszer által használt pont érték. Opcionálisan használható.

Varázslat: Olyan megtanulható mágikus formula, amit utána bármikor végre lehet hajtani. 

Világkép: Ynev nem egyetlen változatban létezik: A M.A.G.U.S. története során megannyi alkotó máshogy és máshogy képzelte el a világot. Az alkotói szabadságuk miatt ez természetes. Mint az is, hogy a kalandmesterek szabadsága, a játék során keletkező történetek során is számos különböző sorsú Ynev jelent meg. A világképnél szereplő kulcsszavak mondják meg, a karakter milyen Yneven él. Egyes kulcsszavakhoz a  játékrendszer opcionális szabályokat rendelhet. 

Ynev: A M.A.G.U.S. szerepjáték általában Ynev kontinensén játszódik. A világot a regényekből és szabálykönyvek világleírásaiból, az elérhető térképekből ismerheted meg. 

Comments on Alapfogalmak

Be the first to comment
Please login to comment

You don`t have permission to comment here!

Kereső

Bejelentkezés

Útvonal

Cookie kezelés

Aktuális gondolatok

Ha saját szerepjátékot alkotnál, legyen az első kérdés az: Van-e valami olyan játék, amivel játszanál, de nem elérhető a piacon?

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.